“Ше.Fest” – фестиваль, де українці п’яніють без вина

Вже вчетверте на батьківщині Кобзаря відбувся фестиваль Тараса Шевченка “Ше.Fest”. Цьогорічний захід пройшов 12-13 серпня в селі Моринці, Звенигородського району, Черкаської області.

Для глядачів фестивалю вдень і вночі працювали 12 локацій. З головної музичної сцени лунали виступи сучасних українських гуртів Kozak System, Vivienne Mort, Веремій, Мрія Життя, Проти Течії.

Для всіх гостей фестивалю Тараса Шевченка «Ше.Fest 2017» організатори приготували унікальну програму просвітницької галявини, яка вже вчетверте стала культурним осередком денної програми фестивалю. Це творчий майданчик посеред дубового парку над блакитними озерами, в затінку та затишку, з солом’яними тюками замість стільців. Динамічна галявина поєднала в собі гутірки з шевченкознавцями, політологами, істориками, мандрівниками; якісну музику з новим звучанням молодих гуртів та осучаснених слів Шевченка; з театральним перфомансом від дитячої студії «Фенікс».

 

Гутірки, що відбувалися впродовж двох днів на Просвітницькій галявині «Ше.Fest’у», перенесли слухачів до таємничої та незвіданої епохи Шевченка, показали, що бути українцем – це сучасно, цікаво, якісно, по-справжньому. Шевченкознавець Оксана Данильченко розповіла про жінок та психологічні особливості Тараса Шевченка; історичні секрети про історико-краєзнавчу роботу Шевченка як художника-замальовника розкрила краєзнавець Лариса Сиволап; про становлення української історіографії відвідувачі дізналися від історика Олега Однороженка; образ Тараса Шевченка в процесах української революції 1917-1921 років показав к. і. н. Юрій Митрофаненко; яскрава історикиня Марина Мірзаєва розкрила таємницю: як і коли Тарас Шевченко передбачив революцію 1917-1921 років; про патріотизм і націоналістичний рух в Україні говорив керівник «Молоді Свободи» та громадський активіст Юрій Ботнар; з надсучасною лекцією «Шевченко: між канонізацією і десакралізацією» перед глядачами постав талановитий та харизматичний доцент, к. п. н. Максим Яковлєв, письменниця Антонія Цвід презентувала свій новий роман-трилогію «Возлюбленик муз і грацій. Кохані жінки Тараса Шевченка».

Світлина від Фестиваль Тараса Шевченка «Ше.Fest» І ШеФест.

 

 

Також глядачі мали можливість вболівати за учасників унікального поетичного батлу між поетами на найкраще прочитання власних творів у стилі віршованої битви, у якій на рівних умовах змагалися суперники всіх вікових категорій.

Драйвові та насичені розмови відбулися з почесними гостями фестивалю – Василем Шклярем та Сашком Лірником.

Засновники проекту «Р.І.Д.» розказали не лише про наддніпрянський діалект, яким писав і розмовляв Шевченко, а і про сучасні гаджети та додатки, які сприяють вивченню традицій, культури, мови.

Музичним супроводом порадували гурти «Тобі здалося», «NAOMI», «EFIR», «Сонце в кишені», незрячий кобзар Михайло з Богуслава, бандуристка-віртуоз Наталія Чечура, барди Віталій Кобзар та Богдан Тарасюк, Олексій Хуторний — журналіст Громадського ТВ в Черкасах, музичний голос поетичного батлу, який кілька років підряд розпочинає другий фестивальний день драйвовою музикою.

На художній галявині на глядачів чекали виставки картин знаних художників та студентів інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Михайла Бойчука. Протягом двох днів відбулися майстер-класи з петриківського розпису,  олійного живопису, розпису камінчиків (для дітей), плетіння слінгонамиста, малювання для дітей.

Кожен гість та учасник фестивалю зміг долучитися до колективно малювання великого полотна “Катерина”. Також на цій локації відбувся благодійний розпродаж картин та хенд-мейд виробів “Картинами викупити Україну”. Гроші були передані осиротілій родині бійця, загиблого на сході України, в якого залишилось троє дітей, з яких одна дитинка з інвалідністю і потребує постійного лікування.

Світлина від Фестиваль Тараса Шевченка «Ше.Fest» І ШеФест.

Галявина майстрів потішила гостей виключно автентичними виробами українських майстрів, що працюють у різних техніках. Нікого перепродажу заводських товарів – лише власні, зроблені з любов’ю та натхненням витвори мистецтва. Гості фестивалю і самі змогли ненадовго стати майстрами, відвідавши цікаві майстер-класи від професіоналів народного хенд-мейду з виготовлення ляльки-оберега, оволодіння мистецтвом роботи на гончарному крузі, ознайомлення з секретами українського народного рушника. Відвідувачі отримали можливість навчитися в’язати крючком прикраси, зокрема перстні, робити прикраси зі стрічок, українські віночки, проявити фантазію та зробити власний елемент декору з вінілових пластинок та багато іншого!

Світлина від Фестиваль Тараса Шевченка «Ше.Fest» І ШеФест.

На театральній сцені глядачі побачили дві вистави:

 «Чужі сни» – театральний перфоманс за творчістю Тараса Шевченка  від Київського аматорського театру «Щ.Е.К». Режисер Тетяна Шекера.

Молода пара планує від’їхати жити за кордон. Буквально місяць – і їх мрія справдиться. Але чим ближче вони до своєї мети, тим важче парубку залишати країну, чим частіше у снах йому приходять тривожні образи. Він вчитується в Кобзаря, залишеного батьком у спадок, ніби шукаючи відповіді на свої питання. Вона їде. Він залишається. І нехай ніколи не побачити йому кохану жінку, і нехай його спорожніла, розпродана квартира схожа на руїни, а майбутнє в рідній країні вкрите імлою, але він лишається на своєму місці, зі своїми піснями і віршами, зі своїм пророком. Так починається нове життя.

«Полусмак останнього кохання» – вистава від театру української традиції «Дзеркало». Режисер Володимир Петранюк.

Йшло третє після заслання вільне поетове літо… І останнє. Душа поета потребувала прекрасного захоплення, музи. І цією музою для нього стала дівчина з Ніжина – Ликера. Різне про них говорили… 19-річну Ликеру – сварили за те, що не щадила Шевченкового серця, легковажила, давала приводи для ревнощів. 44-річного «жениха» сварили за необдуманість вчинку, навіть вимагали розірвати заручини. А дехто просто не вірив тому, що знаменитий Тарас Шевченко закохався в служницю.

Світлина від Фестиваль Тараса Шевченка «Ше.Fest» І ШеФест.

У рамках нічної програми четвертого фестивалю Тараса Шевченка «Ше.Fest» працювало одразу дві локації. Шанувальники кінематографу змогли подивитися три сучасних українських фільми, а любителі музики та поетичного слова – відпочити на галявині нічної акустики.

Координатор фільмів Олеся Лісовська розповіла про новинки, які були представлені на великому екрані:

 «Моя бабуся Фані Каплан»

Український драматично-історичний фільм режисера Олени Дем’яненко. В основі фільму — журналістське розслідування, яке відбувається в наші дні.

В паризькому передмісті Сент-Женев’єв де Буа, в Російському домі доживає останні дні старий, який володіє щоденником своєї бабці — Фані Каплан. Таємницю щоденника має дізнатися київська журналістка Марина…

«Спадок нації»

Режисер — Олександр Ткачук, сценаристка — Леся Воронюк. Це перший в історії повнометражний документальний фільм про вишиту сорочку. Фільм має цікаве гасло «Вишити щоб вижити», яке повністю пояснює ідею.

«Гніздо горлиці»

Український повнометражний фільм про проблему еміграції українських жінок, які їдуть на заробітки за кордон. Режисер стрічки — Тарас Ткаченко.

У головної героїні була чудова родина — коханий чоловік та сонечко-донька. Але сім’ю наздогнала скрута: чоловік втратив роботу, того заробітку, який вона мала на власній роботі, вкрай не вистачало. Тому, коли хтось із знайомих запропонував поїхати на заробітки до сонячної Італії,  жінка, поміркувавши, погодилась. І от зараз вона повертається на рідну Буковину…

«На нічній акустичній галявині свою творчість представили українські гурти – «Сонце В Кишені», «Теорія Простору», «MniShek» та вокаліст гурту «SWITLO» Богдан Буткевич. Окрім музикантів виступали молоді українські поети. Сцена була тихою, романтичною, затишною, з ватрою і чаєм в яру біля моринського озера. А ведучим цього дійства стали поети Олександр Козинець та Володимир Олівець. Взагалі всі наші гості – дуже цікаві люди. Наприклад, Богдан Буткевич (лідер гурту SWEETLO) – ведучий espresso.tv», – розповів координатор нічної галявини Ігор Двигало.

Світлина від Фестиваль Тараса Шевченка «Ше.Fest» І ШеФест.

Учасники фестивалю отримали змогу побувати на екскурсії до шевченківської хати в селі Моринці та відвідати село Шевченкове – музейний комплекс «Батьківщина Тараса Шевченка»,  де збереглися могила матері та батька, хата дяка.

Поблизу просвітницької галявини постійно працював книжковий ярмарок, де були представлені сучасні видавництва. Маленькі відвідувачі також не сумували – для них була організована дитяча галявина, де протягом дня відбувалися майстер-класи із соломоплетіння та малюнку, конкурс на краще дитяче прочитання поезії Шевченка.

Окрім згаданих локацій для відвідувачів діяли наметове містечко, де організатори пропонували два дні пожити на малій батьківщині Великого Тараса, та фуд-корт, який рятував всіх бажаючих від голоду.

Нагадаємо, що фестиваль Тараса Шевченка був безалкогольним. Цьогоріч громада знову прийняла рішення заборонити продаж алкоголю на території села в дні фестивалю. За таке рішення сільська громада проголосувала одноголосно 21 липня 2017 року.

Нинішній “Ше.Fest” приурочено до 100-річчя українській революції, яку ще задовго передбачав український Пророк Шевченко. Тому було обрано лаконічний лозунг “Твоя країна! Твоя боротьба!” і цитату з “Кобзаря”, яка ілюструвала цьогорічний фестиваль: “За вас правда, за вас слава, І воля святая!”

Організатори «Ше.Fest» розповіли про Просвітницьку програму фесту<< >>Стартує конкурс «Ше.Пісня»: вірші Шевченка покладуть на музику

About the author : jekabeet