Тарас Шевченко чинить опір та збирає донати на армію — у Моринцях відбувся фестиваль Ше.Fest

26-27 серпня 2023 року в селі Моринці Черкаської області увосьме відбувся фестиваль Тараса Шевченка Ше.Fest. Він був особливий тим, що створювався виключно на волонтерських засадах і був спрямований на збір коштів для армії.

Під час відкриття волонтери розгорнули шефестівський прапор, виготовлений разом з відвідувачами у 2018 — тоді гігантське полотно з обрисами України було розстелене на площі перед Будинком культури в Моринцях, і всі бажаючі могли написати на ньому цитати з “Кобзаря” Тараса Шевченка. З того часу прапор став одним із символів фестивалю.

На локаціях фестивалю виступили музичні гурти Kozak System, Колір ночі, GG Гуляй Город, Крутий Заміс та інші, лавреат Шевченківської премії Тарас Компаніченко на чолі “Хореї козацької”, Військовий оркестр і Заслужені артистки України Руслана Лоцман та Тетяна Школьна, директорка видавництва “Віхола” Ольга Дубчак, Казкар Сашко Лірник, музикант-лірник Ярослав Камінський та багато інших учасників.

На фото: Військовий оркестр 40-ї Окремої артилерійської бригади імені Великого князя Вітовта «Art military Band»

На Ше.Fest’і відвідувачі змогли побачити дві вистави від театрів з Вінниці та Кропивницького, відвідати екскурсії, послухати українські народні пісні на фольк-сцені, скуштувати за донат борщ з карасями — улюблену страву Тараса Григоровича.

Протягом двох днів працювали дитяча та художня галявина, ярмарок майстрів. І, звичайно ж, одні з найбільш відвідуваних локацій — Просвітницька галявина та Музична сцена. На Просвітницькій традиційно відбувся поетичний батл, у якому у фінал вийшли двоє військових, які не лише хоробро захищають країну, а і пишуть чудові вірші. Найкращим Ше.Поетом глядачі визнали військового з позивним “Рубік”.

Ше.Fest був заснований у 2014 році як реакція на початок війни з росією. Організатори поставили на меті відродити в українцях гордість за свою націю, розкрити по-новому образ Тараса Шевченка і показати, що культура — не припорошені пилом гіпсові бюсти нудних письменників. Це потужна та яскрава сила, здатна бути рушієм і джерелом натхнення для боротьби за свою державність.

На фото: гурт “Хорея козацька” на чолі з Тарасом Компаніченком

— Ми особливий фестиваль, заснований під час війни, ми ніколи не існували поза війною, — розповідає засновниця фестивалю Юлія Капшученко-Шумейко. — Але цього року Ше.Fest вперше відбувається під час повномасштабного вторгнення. І це нові виклики. Зокрема, це і необхідність в укриттях, які ми обладнали, і те, що ми маємо переривати програму на час повітряної тривоги, і комендантська година, і довезення учасників з Києва, яке також треба підлаштовувати під комендантську. Але це реально. Ми збираємо донати, і після завершення Ше.Fest будемо купувати дрони-камікадзе, а також прилади нічного бачення для військових із Моринської громади. 

На фото: Юлія Капшученко-Шумейко та режисер фестивалю Олександр Висоцький 

Цьогоріч оргкомітет вирішив робити камерний фестиваль виключно своїми силами, не звертаючись по фінансування до звичних партнерів — просто кинули клич серед учасників, і багато хто відгукнувся. Фестиваль не вийшов камерним — багато гуртів, майстрів, художників, поетів, музикантів приїхали, щоб взяти у ньому участь. Глядачів також було неочікувано багато — декілька тисяч людей прибули з різних куточків України, щоб надихнутися атмосферою Моринців та задонатити на ЗСУ.

Партнери безкоштовно надали музичну сцену, допомогли з транспортом та екопосудом і навіть ГО “МХП Громаді” закупила 100 кілограмів м’яса для харчування волонтерів та учасників. Завдяки таким внескам вдалося організувати фестиваль “за нуль гривень”, хоча, звісно, він не безкоштовний. У нього вкладені час і робота багатьох людей, допомога Моринської громади та керівників Черкаської області, кожного, хто вніс хоч дрібку допомоги.

Протягом двох днів на 12 локаціях фестивалю збирали кошти на армію. Також для цієї мети відбувалися аукціони військових трофеїв, і навіть аукціон короваїв, гроші з якого пішли на оборону України.

Шефестівцям вдалося зібрати більше 200 тисяч гривень, які будуть направлені на купівлю чотирьох “пташок” і прилади нічного бачення для захисників України з села Моринці, які на передовій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *